Co do zasady przedstawicielami ustawowymi dziecka są jego rodzice. Władza rodzicielska przysługuje każdemu z rodziców, chyba, że Sąd pozbawił jednego z nich władzy rodzicielskiej lub ograniczył jego władzę do podejmowania decyzji dotyczących istotnych spraw związanych z dzieckiem, w tym o sposobie leczenia.

Rodzice posiadający władzę rodzicielską o istotnych sprawach dziecka rozstrzygają jednak wspólnie. Wydaje się, że do tej kategorii będą należały kwestie związane z procedurą medyczną, która stwarza podwyższone ryzyko dla zdrowia i życia dziecka. W doktrynie istnieje spór co do tego czy szczepienia powinno się zaliczać do zabiegów o podwyższonym ryzyku.
Na szczepienie dziecka wystarczy zgoda jednego opiekuna
W praktyce w sytuacji zgłoszenia się rodzica z dzieckiem do poradni czy punktu szczepień, osoba przeprowadzająca szczepienie nie będzie miała wiedzy o rozstrzygnięciach dotyczących władzy rodzicielskiej lub ewentualnym sprzeciwie drugiego rodzica. Będzie opiera się wyłącznie o oświadczenie i zgodę jednego zgłaszającego się rodzica.
Szczepienia przeciw COVID-19 mają status zalecanych, a nie obowiązkowych. Zatem ten z rodziców dziecka, który ma pełnię władzy rodzicielskiej lub ma uprawienie do decydowania o sposobie leczenia dziecka może nie zgodzić się na podanie preparatu. W praktyce skuteczne złożenie sprzeciwu może być jednak trudne.
Szczepienie dziecka a władza rodzicielska
W razie sporu między rodzicami dotyczącego zgody na wykonanie szczepienia można zwrócić do sądu o wydanie rozstrzygnięcia w tym zakresie.
Jeżeli jeden z rodziców został pozbawiony przez Sąd władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, wówczas wszystkie uprawnienia związane z jej wykonywaniem przysługują drugiemu rodzicowi.
